Ragadjuk meg a megfoghatatlant!- Ez a Szellemi Kulturális Örökségeinket innovatív módon bemutató kiállítás mottója.
Szép, szép, de mégis, lehetséges-e megragadni azt, ami lényegénél megfoghatatlan? A válaszom megnyugtató: a kiállítás bizonyság rá, hogy lehetséges. A hagyomány élményszerű megélése által a látogató megláthatja és átélheti a szellemi kulturális örökségek működését, azt is, hogy miért jó részt venni ezekben az eseményekben.
A kiállítás apropója, hogy immár több mint 10 éve fogadta el az UNESCO Közgyűlése a szellemi kulturális örökség megőrzéséről szóló egyezményt.
Köszöntő beszédében erre is utalt Dr. Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója és Dr. Cseri Miklós, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója, mindketten kiemelték a két intézmény összehangolt munkájának fontosságát, melynek egyik példája éppen a Megragadni a megfoghatatlant! kiállítás, hiszen a Szabadtéri Néprajzi Múzeum és a Néprajzi Múzeum együttműködésében, a Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság rendezésében jött létre.
Jankovics Marcell, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja nyitotta meg a kiállítást.
Sebestyén Márta UNESCO-békedíjas népdalénekes énekét , Szabó Zoltán néprajzkutató, népzenész, a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztályának vezetője dudamuzsikával kísérte a megnyitó ünnepségen.
Mit találunk mégis a minden országra vonatkozó alapelvek mögött? Lehetséges kiállítás formájában megragadóan és élményszerűen megismertetni szellemi és kulturális örökségünket? A válasz határozott igen: Megragadni a megfoghatatlant című kiállítás az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség listáján szereplő magyar örökségeket tárgyak, képek és szövegek segítségével mutatja be, s a kulcsszó: élményszerűen.
A kiállítás segít megérteni mi fán terem a kulturális sokszínűség, az identitás, a párbeszéd, a közösség, a saját örökség. Segít megérteni az ünnep lényegét is.
A szellemi kulturális örökség megőrzéséről szóló UNESCO egyezmény eszmeiségén alapul a kiállítás, de úgy, hogy a laikus érdeklődők , s FŐLEG az ifjúság számára is élménnyé téve láttatja meg, hogy mitől lesz egy népszokás, tevékenység, tudás erővé, mégpedig közösségalkotó és identitásképző erővé. Olyanná, mely a szellemi kulturális örökség jegyzékek részévé válik.
A kulturális örökség nemzeti jegyzékében szerepel egyebek mellett a pünkösdi templomdíszítés Mendén, a bólyi húsvéthétfői népszokás, a kunsági birkapörkölt karcagi hagyománya, a Kalocsa kulturális terében élő hagyományok, a mezőtúri fazekasság, a halasi csipkevarrás élő hagyománya, a Kassai-féle lovasíjász-módszer, Sárköz népművészete, a borsodnádasdi molnárkalács és a matyó örökség.
A paraván mögött népviseletbe öltözhetünk ( főként nagyobb méterek vannak), és busó buzogányt is összeilleszthetnek az érdeklődők, hiszen az UNESCO a mohácsi busójárást 2009. szeptember 30-án felvette Az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára.
A tárlaton szerepel például a mohai tikverőzés, a mendei pünkösdi templomdíszítés, a mohácsi busójárás és a solymászat is. A kiállítás sok interaktív megoldást és installációs falat is tartalmaz.
Nagyítóval életnagyságúra varázsolhatjuk az ünnepekre, alkalmakra jellemző tárgyakat, eszközöket:
Tikverőzés Mohán
A mendei pünkösdi templomdíszítés jellegzetes "pillangója"
A karcagi birkafőzés eszközei
A Szellemi Kulturális Örökség aktív megismerésére is mód van. A kalocsai minták hatalmas viaszosvászonra kerültek, s a látogatók reszortja szépen kipingálni az autentikus minták alapján - filctollal - s kézjegyükkel ellátni.
Javasolt színek a mintákhoz - Szarka Vera pingálóasszony elmondása alapján
A látogatók pingált " falának" részlete. Még van hely alkotni!
Mi is feltehetjük ujjlenyomatunkat a Szellemi Kulturális Örökség fájára:
Bár remélhetőleg a szellemi örökségünk sohasem évül el, a kiállítást a Néprajzi Múzeumban csak 2014. június 29 -ig lehet megtekinteni. Érdemes!
Itt is olvashat még a matyó népművészetről:
http://netfolk.blog.hu/2012/11/27/matyo_nepviselet_nepmuveszet
a kalocsairól:
http://netfolk.blog.hu/2013/03/06/viragos_retunk_a_kalocsai_motivumvilag
a Népművészet Mestere díjról:
a tápéi gyékényszövésről:
a mezőtúri fazekasságról:
a halasi csipkevarrásról:
http://netfolk.blog.hu/2013/04/08/a_szellemi_kulturalis_orokseg_nemzeti_jegyzeken_1_a_halasi_csipke
és a busójárásról:
http://netfolk.blog.hu/2013/02/09/busojaras_azaz_poklade
a pünkösdi templomdíszítés Mendén élő hagyományáról:
a mohai tikverőzésről:
a csobánolásról:
http://netfolk.blog.hu/2013/12/11/csobanolas_bukovinai_szekely_betlehemes_jatek
az ostyahordás, a molnárkalács karácsonyi szokásáról:
http://netfolk.blog.hu/2013/12/20/karacsonyi_nepszokasok_7_az_ostyahordas
A Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékén 3.: a kunsági birkapörkölt karcagi hagyománya
Tánczos Erzsébet írása