Hol van Galgamácsa?
Budapesttől 40 kilométerre, a Galga völgyében, a Gödöllői-dombság lankái között található ez a középkortól kezdve lakott település.
Galgamácsa a túlélő: bár a törökök elleni fölszabadító háború idején lakatlanná vált, 10 éven belül a falu ismét rendelkezett adóztatható népességgel.
Mióta palóc Galgamácsa?
Palóc pár a kiállításon
A törökök kiűzése után nagy számban települtek be az északi vármegyékből palóc magyarok. Ekkor alakult ki véglegesen a falu palóc jellege, nyelvjárása a déli palóc nyelvjárásterület részévé. Néprajzilag Galgamácsa a hagyományait konokul őrző Galga mente része. Fönnmaradt a falu népviselete, népszokásainak egész sora.
Galgamácsa szülötte a nemzetközi művészeti életben elismert Vankóné Dudás Juli néprajzi krónikás, és naiv festő. A róla elnevezett Emlékház egész évben látogatható, június utolsó vasárnapján udvarán rendezik meg a Szent Iván napi tűzugrást.
A helyi Értéktár Bizottság tavaly a következő értékeket rögzítette a Galgamácsai Értéktárban: a galgamácsai fehér lyukhímzést, a vászonszövést, Galgamácsa népviseletét, a helyi népszokásokat (húsvéthétfői maskurázás, Szent István éji tűzugrás, betlehemezés), Vankóné Dudás Juli naiv népi festő, a népművészet mestere életművét, Kollár Pál népi fafaragó munkásságát, Gulyás Magdolna, a Népművészet Ifjú Mestere, népi iparművész mintarajzait, a galgamácsai gyermekrajzokat és Galgamácsa prózai népköltészetét.
A Galgamácsai lakodalom című kép Vankóné Dudás Juli alkotása
Vankó Imréné Dudás Juli, a népművészet mestere, naiv festő alkotás közben.
Galgamácsa, 1969. június 25.
MTI Fotó: Szebellédy Géza
Élő néphagyomány Budapesten a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum-ban:
A Múzeum földszintjén a hónap műtárgya áprilisban:
Ott jártamkor javában üzemelt a nyitott műhely:
A szinte elfeledett fehér lyukhímzés, a helyi hagyományok megmentésének, ápolásának célja hívta életre 2003-ban a Galgamácsai Hagyományőrző Egyesületet, amely tagja lett a Népművészeti Egyesületek Szövetségének is.
A Galgamácsai Hagyományőrző Egyesület a népi kézművesség hagyományait éli és népszerűsíti: az egyesületben szakkörök, klubok, kézműves-foglalkozások működnek. A galgamácsai falunapon kézműves-foglalkozásokat tartanak, kiállításokat rendeznek, hagyományőrző gyerektáborokat szerveznek.
Mesterségek Ünnepe rendezvénysorozatán minden évben jelen vannak, látványos mesterségbemutatókat tartanak.
A kiállítás 2015. május 2 - áig tekinthető meg.
Tánczos Erzsébet írása