Az erdélyi konyha elengedhetetlen fűszere a tárkony és a csombor mellett. Népiesen levescsíknak is hívják ezt a petrezselyemhez hasonló kinézetű, illatú és ízű fűszernövény, manapság vegetanövénynek és maggifűnek is hívják kitűnőn ízesítő hatása miatt. Sokoldalú, hiszen levelét, magját és gyökerét is felhasználhatjuk.
Nyersen is rágcsálható
A lestyánt is (mint annyi más fűszernövényt) a rómaiak hozták el Pannóniába. A középkorban igen elterjedt fűszernövény volt. Nagy Károly is elrendelte termesztését. Akkoriban a fiatal lányok a fürdővizüket illatosították vele, hogy frissek és illatosak legyenek (mint a jó húsleves?). Bort is fűszerezték vele, ez a szokás máig megmaradt az Alpok egyes tájain. Ausztriában a pálinkafőzéshez is használnak lestyánt. Népszerűsége napjainkban visszatérőben van.
Ez az évelő növény másfél-két méter magas virágszáron hozza sárgás virágait és érleli be a magjait.
Hatalmas levelek
Napos, félárnyékos helyek évelő növénye. Sötétzöld levei dús bokrot adnak. Minél melegebb és naposabb helyen termesztjük, annál több illóolajra, annál ízletesebb lestyánra számíthatunk.
Mire alkalmazható a lestyán a házipatikában ?
Az 1860-ban Szepesalmáson született Zelenyák János, a szegények plébánosa azt írta a lestyánról: „A gyökeret izzasztó és izgató hatásánál fogva kólikánál, gyomorgörcsnél és hysteriánál, pulverizálva [porrá törve], vagy erős teának készítve, használhatjuk. A fűnek kipréselt leve megindítja a kimaradt havibajt.”
Vizelethajtó hatású, a vesekő lerakódását is meg lehet vele előzni.
Emésztési bántalmakra, gyomorégésre, menstruációs zavarok kezelésére és nyákoldóként száraz köhögésben is adható.
A teája vizelethajtó, epe- és vesebántalmakat enyhítő hatású.
Lestyán tea: 1 evőkanál lestyángyökeret áztassunk 10 percig forró vízben. Ez a főzet kiváló méregtelenítő.
Hogyan használjuk a konyhában?
Leveleit, hajtásait tavasztól őszig, bármikor szedhetik, de a sárguló levelek értéktelenek. A lestyán levelei adják az erdélyi csorbalevesek jellegzetes ízét-zamatát, ezért ne spóroljunk vele, de intenzív aromája miatt óvatosan kell bánni vele, túlzásba sem szabad vinni, mert az megkeseríti a levest. Szárítva is érdemes felhasználni, és persze le is fagyaszthatjuk.
Különösen jól illik a zöldséglevesbe, de jó húsleves nincs is nélküle!
Jól harmonizál a gyökérzöldségekkel, érdemes beletenni a burgonya és a paradicsomételekbe is.
Mint minden zöldfűszert, csak a főzés végén adjuk az ételhez.
Fűszerként kellemes: a levelét levesekbe, salátákba, magvát kenyértésztákhoz, salátákba, rizshez, meghámozott gyökerét levesekben lehet használni.
A gyökerét is dobhatjuk levesekbe, de tehetjük salátákba is.
Igen ízletes lesz tőle a paradicsomleves és a töltött paprika is.
Magjából tehetünk a kenyértésztába, ízesíthetünk vele házi sajtokat. A tejszínnek és a túrónak is remek aromát kölcsönöz.
Különlegesség a lestyánpálinka: ha 2 evőkanál lestyánmagot ledarálva, gézbe csavarva semleges pálinkába áztatunk néhány napra elő is állítódik.
Azt hallottam, hogy az oroszok a lestyán gyökeréből lekvárt főznek, és cukrozva is elteszik télire.
Tánczos Erzsébet
Forrás:
http://korkep.sk/cikkek/egyebek/2013/09/15/gyogyito-etelizesitok
http://www.egeszsegkalauz.hu/gyogynovenyek/gyogynoveny-es-fuszer-a-lestyan-108686.html
http://hu.wikipedia.org/wiki/Orvosi_lesty%C3%A1n
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Juni_2012_Levisticum_officinale_mit_Insekt_Nordbaden.JPG#file