József Attila: Május
A rengő lomb virágban ég
és készül a gyümölcsre,
a nyilt uccára lép a nép,
hogy végzetét betöltse.
Iramlanak a bogarak,
friss jelszavak repülnek.
S az aranyba vont ég alatt,
- mert beköszönt az ünnep -
a szabadság sétára megy.
Hős népe ágat lenget,
s ő kézenfogva vezeti
szép gyermekét, a rendet!
Sokat szerint május a legszebb hónap. Nézzük, honnan eredeztetik a nevét!
Májust egyesek szerint Maia római istennőről nevezték el, aki a termékenység istennője. Más vélemények szerint Maia férfi párja Maius is a névadó. A hónap jelképe a zöldruhás, virágfüzéres ifjú, jobbjában az Ikrek rózsakoszorús emblémájával, baljában kosár, tele eperrel és más májusi csemegékkel. Az év ötödik hónapja. Régi magyar neve: Pünkösd hava., a székelynaptár szerint az ígéret hava.
Május 1.
Május 1-jének pogány eredetű szokásai a zöld lombokba öltözött alakoskodók felvonulása, a házak, istállók zöld ágakkal díszítése, a májusfaállítás, a pünkösdi király, királynő választás. Ezek egész Európában ismertek, de nem feltétlenül ezen a napon. A májusfa a természet újjászületésének szimbóluma, de szerelmi ajándék is lehet. A faág állítása a leány kapujában ellentéte a vénlánycsúfoló farsangi "tuskóhúzásnak". A magyarok rendszerint május elsejére virradóra, néhol pünkösdkor állították. Országszerte ismert az éjszaka papírvirágokkal, szalagokkal feldíszített fa állítása a szabadban. A szerelmes legények udvarlási szándékukat jelezték a kiszemelt leány felé így – vagyis a májusfa egyfelől szerelmi ajándék. A falu egésze számára állított májusfa kinézetre az előbbitől semmiben nem különbözik, de a falu májusfája mindig köztéren áll, az egész közösség számára egyet állítanak. Ezt táncolják ki pünkösdkor.
A csíki székely legények jakabfát vagy jakabágat szúrtak le kedvesük házajtaja elé.
Bővebben:
http://netfolk.blog.hu/2013/04/27/majus_elseje_a_majfak_napja
Május 4-e Flórián napja:
Flórián a tűzoltók és tűzzel dolgozók védőszentje volt. Flóriánnal kapcsolatos néphagyományról csak kevéske adat van.
A Mura-vidéken Flórián napján csakis férfi rakhat tüzet. Mielőtt tüzet gyújtott, a kezét megmosta és szétpermetezte a vizet, hogy ne okozzon a tűz veszedelmet. Másutt ezen a napon egyáltalán nem raktak tüzet. Néhol ősi módon tüzet gyújtottak tüzet ezen a napon: napfelkelte előtt élőfa vastagabb, száraz ágán át kötelet dobtak és addig húzogatták, míg lángot vetett. A falu ezután erről gyújtott tüzet.
Még a kovácsok sem dolgoztak, és kenyeret sem sütöttek.
Szegeden Flórián még a sörfőzők, fazekasok, tűzoltók, kéményseprők patrónusa volt, ezért ott a sör tréfás neve flóriánvíz volt.Flórián napján a tűzoltók, pékek, kovácsok patrónusának napján, a tűzvészek elkerülésére Flóriánhoz imádkoztak.
A májusi fagyosszentek: Pongrác,Szervác, Bonifác. Mindhárom -ác vértanú volt, állítólag -az egyház ugyanis törölte őket a szentek sorából, merthogy könnyen lehet, nem voltak valós személyek.
A napjaik május 12., 13., 14.
http://netfolk.blog.hu/2013/05/06/pongrac_szervac_bonifac_a_majusi_fagyosszentek
Időjósló napok: ha fagyosszentekkor nagy a hideg, akkor rossz termés várható.
Ha szép idő van, akkor mondják: Sok bort hoz a három ác, ha felhőt egyiken se látsz.
Ezt is mondják: Pongrác napi eső. Zöldül már a mező.
Május 16. Neszepuszi Jánoska
http://netfolk.blog.hu/2014/05/16/majus_16_nepomuki_janoska_es_a_vizek
Hidakon, vizek mellett gyakran látható az a barokk szobor, amely egy ujját ajkára tévő vagy kezében keresztet tartó papot ábrázol. Nepomuki Szent János, a népnyelvben csak Jánoska csendre int.Főként vízparti településeken állítottak szobrot Jánoskának. Napján körmenetet tartottak: Szent Jánost jártak. A körmenetben résztvevők énekeltek, imádkoztak, majd a szobor lábához koszorút helyeztek el.
Május 25. Orbán napja
Orbánnak napja hogyha fényes,
A vincellér mint a páva, kényes.
Mint az Áldozócsütörtök,
Olyan lesz az őszi időtök.
Pünkösd-napi esésre
Ne várj áldást vetésre.
Május hava hűvössége
A gazdának üdvössége.
Orbánt a szőlőművesek, kádárok, kocsmárosok választották védőszentjüknek.
Ha neve napján szép idő járja, szobrát felvirágozzák, ha fagyot merészel hozni, kővel dobálják a szobrát.
Göcsejben úgy tartják, hogy amíg Orbán a kemence hátán ül, a nadrágot nem szabad elhagyni. Számos vidéken szokás, hogy Orbánt elűzik a tűzhely mellől, hogy jöjjön a jó idő. Orbán után már nem kell a fagytól félni. A zamárdiak szerint amilyen Orbán napja, olyan lesz az ősz.
Bővebben:
http://netfolk.blog.hu/2013/05/22/orban_a_rettegett
Pünkösd:
A három legnagyobb egyházi ünnep közül a Pünkösd 50 nappal húsvét után következik, vagyis szintén mozgóünnep. Az egyház születésnapja, a Szentlélek eljövetelének ünnepe az egyház tanítása szerint, liturgikus színe a piros, természetes jelképei zöld ág és a rózsa.
A pünkösdi király vagy királynéválasztás Európa-szerte elterjedt szokás volt. Versengés útján (lóverseny, bikafékezés, bothúzás, kakasütés) döntötték el, ki közöttük a ” király”.
Puünksdi király Ópusztaszeren 2012-ben
Hatalma néhol egy napig, máshol egy esztendeig tartott. Ezért a mondás :"Pünkösdi királyság, nem nagy uraság."
Bővebben:
http://netfolk.blog.hu/2013/05/06/punkosdi_kiraly_valasztas
A győztes büszkén viselte „ hivatali ideje alatt” a pünkösdi király címet, ami bizonyos előjogokkal járt: ingyen ihatott a falu kocsmájában, „ alanyi jogon” részt vehetett mulatságokban, kortársai kötelessége volt minden ellenszolgáltatás nélkül őrizni a jószágait. A szokásnak Jókai Mór Egy magyar nábob c. regényében is emléket állít itt: http://mek.oszk.hu/00800/00827/html/jokai8.htm VIII. A pünkösdi király s benne ez a mondat: – Légy mentül nagyobb betyár, annál nagyobb úrnak fognak tartani, csak a szemérmetesség az, amiről a parasztra rá lehet ismerni.
A leánykák pünkösdi királynéjárással ünnepeltek. Egy kisebb virágkoszorúval megkoronázott leány arcát elkendőzték, feje fölé nagyobb társai selyemkendőből baldachint tartottak, így jártak köszöntőjükkel házról házra. Énekeik a pünkösdi ünnephez kapcsolódtak, végül a kicsi királynét derekánál fogva magasra emelték és elkiáltották magukat: Ekkora legyen a kendtek kendere!
Tánczos Erzsébet
Forrás:
http://jelesnapok.oszk.hu/prod/SZERKEZET/05majus/maj_unnepek/maj25_sztorban/Szent_Orban
http://www.telegraph.co.uk/gardening/8089773/Loss-of-wildflowers-in-countryside.html
Napról napra, a mi kalendáriumunk PL-0038 ,Sinai utcai óvoda munkaköz. Pedellus Novitas Kft., 2004
http://www.telegraph.co.uk/gardening/gardeningadvice/10535567/What-will-2014-bring-for-gardeners.html
http://jelesnapok.oszk.hu/prod/unnep/majus__punkosd_hava__tavaszuto__igeret_hava