A kertünk dísze lehet ez a növény, melyet be is takaríthatunk gyógyhatásáért, sőt, a környékbeli macskák is örvendeznek neki.
Ez a növény a másfél méter magasra is megnövő, lágyszárú, évelő macskagyökér. Természetes élőhelye patakok és mocsarak vidéke, tehát vízigényes. Tavasz és nyár határán virágzik. Rózsaszínes vagy fehér színű virágának édes az illata.
Magyar nevét onnan kapta, hogy igazi macskabódító, ugyanis gyökerének hááát büdös szagától a macska beindult állapotba kerül, és vadul hozzádörgöli magát a növényhez. Merthogy ez a macskagyökér, elit nevén valerián.
Laza talajból még ki is ássa a gyökeret. Bizonyítékként álljon itt néhány videó a macska és a macskagyökér kapcsolatáról :
Kell ez nekünk?
A beindulás nem véletlen, bizonyított, hogy a növény gyógyhatású része macskapisi szagú gyökér. A benne található valerénsav nyugtató és altató, s a jó hír, hogy nem lehet hozzászokni.
Ha hozzá akarunk jutni sem kell a büdös gyökérrel foglalkozni, hiszen gyógyszertárakban és gyógynövényboltokban feldolgozott formában árusítják.
Hogyan termesszük?
Magról igen nehéz szaporítani, ezért célravezető kertészetből begyűjteni. Ezután állítólag elég, ha hagyjuk, hogy elszórja magvait.
Az első évben még nem virágozik, csak a második évtől várható a virágzás.
Ha a gyökérrel magunk akarunk foglalkozni, akkor a minimum kétéves növényeket érdemes felhasználni. Ősszel szedik fel a gyökereit és alapos tisztítás után szárítják meg. A teljesen kiszáradt gyökereket ezután feldarabolják és papírzacskóban tárolják felhasználásig.
A népi gyógyászat már régen felfedezte, hogy a főzete jótékony hatással van az idegesség csillapítására, a szorongás, félelemérzet oldására , a kisebb görcsök oldására.
Kellemetlen ízű, büdös, de hasznos
Gyökéréből készült tea elősegíti a pihenést és az elalvást is. Ehhez két evőkanálnyi szárított gyökérkére 3 deciliter forrásban lévő vizet kell önteni és ezt lefedve hűlni hagyni 6-8 órán át. Ennyi idő kell a megfelelő hatóanyagok kioldásához. Ezt követően a teát két részre osszuk szét: az egyiket reggel, a másikat este, lefekvés előtt igyuk meg. Kellemetlen, szaga van, de kapszula formában ez az hmmm élmény már kihagyható.
Régtől ismert
Az ókorban emésztést serkentőként, vizelethajtónak és mérgezések ellenszerének, fájdalomcsillapítóként használták.
A középkorban a skótok nem is tartották gyógyító hatásúnak az olyan a főzetet, amelyikben nem volt macskagyökér.
Mire a növény a valerián nevet megkapta, a korai európai herbalisták már valóságos csodaszerként tartották számon, és mindent gyógyítónak nevezték.
Az európai gyógynövényszakértők emésztésserkentőként, a hisztéria és a menstruációs tünetek kezelésére ajánlották, de az epilepszia és az enyhe görcsök, valamint a hipochondria ellen is bevetették, szóval szinte mint a skótok…A mai napig használatos népi gyógynövény az álmatlanság ellen, (hatásos, ha ideges kimerültség és szellemi túlterhelés a rossz alvás oka) Erre a modern gyógyászatban is előszeretettel alkalmazzák, a mai orvos kezében igen értékes szer.
Tánczos Erzsébet
Forrás:
https://en.wikipedia.org/wiki/Valerian_(herb)
http://www.vital.hu/themes/alter/macskagyoker.htm
http://gyorgytea.hu/gyorgyteak/gyogytea-keverekek/macskagyoker-teakeverek-altato-hatasu-tea
http://www.hazipatika.com/gyogynovenytar/macskagyoker_orvosi/29
https://www.interherb.hu/hu/macskagyoker/