Phü, phü, phü, Ejsze, tojást festetek? Az elsőre homályos jelentésű szöveg azonnal értelmet nyer Bereczné Lázár Nóra kiállításán a tablókat olvasva.
Csákányi Zoltán néprajzkutató, a Hagyományok Háza muzeológusa nyitotta meg a Bereczné Lázár Nóra munkáit bemutató tárlatot. Beszédében visszaemlékezett 2005-re, amikor először zsűrizték Nóra alkotásait, s akkor számos kritikát fogalmaztak meg. Nóra elfogadta az építő kritikákat, s ezután mélyedt el igazán a tojásírás rejtelmeiben. Kialakult ez az életre szóló elkötelezettség, mely alázattal és határtalan szorgalommal párosul, melynek eredménye gyorsan megmutatkozott: 29 évesen kapta meg a népi iparművész címet, 30 évesen a Népművészet Ifjú Mestere állami kitüntetést, 31 évesen és egy évvel később (2013-ban) is a Magyar Kézműves Remek kiemelt szakmai nívódíjat és címet vehette át.
Bereczné Lázár Nóra kutatási területe a gyimesi, moldvai és háromfalusi csángó magyarok húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó szakrális hiedelemrendszere, az írott tojások mintakincse, szimbolikája és háttérjelentése. Arra a kérdésre, hogy vannak-e kedvenc motívumai, így válaszolt: - A letisztult, egyszerű, nőies minták és a hagyományos színvilág áll közel hozzám. Fontos számomra az egyes motívumok háttérjelentése. Vannak kedvenceim, ilyen például a virágos, a „tőtöttrózsás”, a tulipános és a csillagos motívumok. Bár akadnak nekem is „alkotói korszakaim”, a szín- és mintakincsem jellemző rám. Berecné Lázár Nóra nem elégszik meg azzal, hogy egyre mívesebb tojásokat ír, s elismeréseinek száma egyre nő. Immár negyedik éve vezeti az Algyői Tojásműhelyt, ahol a tanítványaival, ahogyan Nóra nevezi, a „lányaival” megosztja a tojásírás minden fortélyát. Az Algyői Tojásműhely a hagyományok továbbélésének teljesen egyedi, de kiváló példája.
Tevékenységük jutalma az a három napos továbbképzés, melyet a Hagyományok Háza nyert a Nemzeti Tehetség Programban keretében. A tanfolyam három oktató vezetésével zajlott a Hagyományok Házában. Bércziné Szendrő Csilla a Népművészet Mestere és Csákányi Zoltán néprajzkutató előadással nyitotta meg a képzést, melyet gyakorlati oktatás követett. Az eseményen a harmadik oktató Bereczné Lázár Nóra volt, aki a kiállítás anyagába is beemelte az Algyői Tojásműhely tevékenységét: az egyik tárlóban a fiatalok hímesei is helyet kaptak. A hódmezővásárhelyi születésű tojásíró fontos dolognak tartja, hogy munkái szerves és szimbolikus egészet képezzenek a hozzájuk tervezett és megalkotott vesszőkosarakkal – egyfajta többletjelentést tartalmazva. Ezért is dolgozik közösen az algyői Szalmáné Simon Éva amatőr kosárfonóval. A 2013-as évben a Szent István, valamint a Gárdonyi Géza emlékévhez kapcsolódóan is közösen készítették el országos pályázati anyagaikat, melyben Szent István egyházalapítása, valamint Gárdonyi életútja és az iszlám mintakincs szimbiózisa látható és értelmezhető. Munkáik szimbolikusak, elgondolkodtatóak. A kiállítás kifejezetten családbarát. Számos érdekes kérdés, rejtvény szól a gyerekeknek, melyre, ha figyelmesek, a választ a helyszínen meg is találják. A nagyobbak a hímesek szimbólumairól, húsvéti szokásokról is olvashatnak. A főszereplők mégis a hímes tojások. Nóra kiállította legelső alkotását is, melyet az egri tanárképző főiskolán készített, s láthatjuk az azóta készített remekműveket. Az alkotó feltüntette azt is, hogy mennyi idő az egyes tojások elkészítése. Az egyszínű írott tojások nagyjából 3 nap alatt, a kétszínűek 5 nap alatt, a több színűek, a maratottak és a metszettek úgy másfél hét alatt készülnek el. A kiállított tojások közül a „rekorderek” 15 nap alatt születtek meg, ennyi idő alatt készültek el a Magyar Kézműves Remek pályázaton indult és nyert hímesek. Az alkotó azonban nem elriasztani akar ezekkel a számokkal, inkább alkotásra invitálja az érdeklődőket. „Csodaszép és törékeny, pillanatnyi és mégis örökkévaló. Az élet teljességének tökéletes szimbóluma: az írott tojás. Minden lehetőséget meg kell ragadni, hogy megismertessük a hagyományainkat!” – vallja az alkotó. Bereczné Lázár Nóra kétszeres Magyar Kézműves Remek-díjas hímestojás-festő népi iparművész, a Népművészet Ifjú Mestere önálló kiállítása a Klauzál Házban (1222 Budapest, Nagytétényi út 31-33)2014. április 25-ig tekinthető meg. |