Beléptem a terembe. Tudtam, hogy milyen látvány tárul elém: hatalmas szépséges szőnyegek. Tudtam hogyan készülnek s miként.
Mégis, amikor beléptem, elért engem az a természetes tisztaság és harmónia, ami ezekből a tárgyakból árad. Jó volt saját szememmel rácsodálkozni a szövőszékre, ahol készültek, a növényekre, melyekkel a gyapjút festették évszázadokon át, s amelyeket Páll Etelka ismer és használ.
A Páll Etelka nevével fémjelzett Székely festékesek című kiállítás alapját az 1928-ben Viski Károly által közzé tett 16 festékes újraszövése, újraalkotása képezi. A Gyergyószentmiklóson élő és alkotó Páll Etelka összefogásával három hölgy: Páll Etelka, Portik Erzsébet Benedek Katalin három generációt képvisel. Az, hogy ők együtt készítették el a szőnyegeket a szőnyegeket a generációk közötti harmonikus együttműködés példája.
„Székely Festékesek” vándorkiállításra egységesen 160x200-as méretű szőnyegeket készítettek. Három különböző szövőszékén készültek a festékesek, s három ember szőtte.
A technika mellett a természetes alapanyagokat, festőnövényekkel való festés is az eredeti módszer szerint való.
S olyan világosan tárul elénk, hogy melyik növény milyen színt ad, hogy az ember jópárat megtanul, miközben lenyűgözve nézi a hagyományok és a szövés iránti alázat csodálatos példáit.
Páll Etelkával készült beszélgetésem itt olvasható:
http://netfolk.blog.hu/2012/10/04/ertekorzo_pall_etelka_a_szekely_festekesek_mestere
A kiállítás, mely a a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum vándorkiállítása, október végéig a Skanzen Galériában látható.