/:Kék a kökény recece, ha megérik fekete,
Én utánam barna legény ne gyere.:/
/:Én is annak a babája vagyok,
Aki nékem minden este páros csókot adott,
Kék a kökény recece, ha megérik, fekete,
Én utánam barna legény ne gyere.:/
/:Azt kérdi a kapitány, ki babája ez a lány,
Ki babája ez a csinos barna lány.:/
/:Én is annak a babája vagyok,
Aki nékem minden este páros csókot adott,
Kék a kökény recece, ha megérik, fekete,
Én utánam barna legény ne gyere.:/
Magyarországon is honos gyógynövény a kökény. Virága és termése is felhasználható. A növény népies nevei: ekeakadály ( beszédes név!), tövisfa, kökönye, boronafa (ezek aztán beszédes nevek! ) A szilva egyik rokona. Áprilisban nyíló fehér virágzatai olyan habosak, mint valami brüsszeli csipkecsoda.
Érdemes magunknak szedni, mert bár a bioboltokban gond nélkül beszerezhetjük, de csillagászati árat kell fizetnünk érte.
Mire jó a kökény termése?
A gyümölcsből készül immunerősítő, vérnyomáscsökkentő, de ajánlják bélhurutos panaszok enyhítésére, sőt fogyni vágyóknak is.népgyógyászat sárgaság és aranyér kezelésére is javasolja. Érdekes, hogy a virágzata teaként hashajtó, míg terméséből készült lekvár viszont pont hasfogó hatású . Tudtad, hogy fájából sétapálcát és golfütőt készítenek?
Az apró, fanyar kékesfekete, hamvas, csonthéjas vadgyümölcs termését az első fagyok után érdemes begyűjteni, mikor már megcsípte a dér. Ettől ugyanis fanyarságából veszít, s kissé édeskés íze lesz. Termését a madarak is szívesen csipegetik, úgyhogy azért hagyjunk nekik is a hideg napokra! A fészekrakásra is alkalmas kökénybokrok méhlegelők is, A kerítés mellett jó szolgálatot tesz, mert áthatolhatatlan sűrű sövény. Kevésbe díjazom, ha játszóterekre telepítik sövénynek, mert igen szúrós.
Mikor érdemes begyűjteni a kökény termését?
A nóta szerint a kökény akkor érett, ha színe feketévé változik. Nyersen is ehető, le is lehet fagyasztani, s előkapni, mikor kell.
Hogyan kezeljük?
A begyűjtött gyümölcsöket hideg vízben mossuk meg, Fontos, hogy csakis hidegben, a forró víz ugyanis leoldja a hamvasságot adó értékes viaszréteget. Legegyszerűbb, ha lecsöpögtetés után adagokra osztva lefagyasztjuk.
A gyümölcsök ezután bármikor feldolgozhatók.
Mi készülhet belőle?
Gyermekkorunkban gyakran találkozhattunk a termésével, s megrágcsáltuk a hívogatónak, finomnak ígérkező gyümölcsöt. A szépsége okán elképzelt kellemes zamat helyett azonban keserű ízt kaptunk.. Felnőtt fejjel már értékelni tudjuk a kökény különös ízét , s finomságokat is készíthetünk belőle. A termésből készíthető: lekvár, dzsem, befőtt, szörp, pálinka. Érdemes megjegyezni, hogy kiváló zseléalapanyag!
A kökénylekvár készülhet így:
Tisztítsuk meg, és kevés vizet aláöntve főzzük puhára a kökényt. Utána szitán törjük át, és takaréklángon állandóan kevergetve sűrítsük be. Mivel a kökény rendkívül pikáns, savanykás, az édesítését ízlés szerint, kóstolás útján végezzük.
A kökénydzsem készülhet így:
A megmosott kökényt lassú tűzön 3/4 órát főzzük, majd átpasszírozzuk. Hozzáadjuk a kökénnyel megegyező mennyiségű cukrot és lassú tűzön még mindig főzzük. És ennyi! Máris üvegekbe szedjük és dunsztba tesszük .
Lehet lágyítani az ízét almával.
Kökénymártás többféleképpen készülhet,
van egyszerűbb és van macerásabb változat is. Én az energiatakarékosabb variációkra szavazok. A kökénymártáshoz a kökényt cukorral felfőzzük és kevés vízzel elkevert keményítővel sűrítsük. Ennyi!
Kökénylikőr 1.:
A kökényt megmossuk és megszárítjuk. Azonos mennyiségű kökényt és cukrot jól összekeverünk fahéjjal, 2 rúd félbevágott vaníliával, 40 százalékosra hígított gyógyszertári alkohollal vagy igazi gyümölcspálinkával. Ezt a keveréket legalább 1 hónapig érleljük, majd leszűrjük Remek karácsonyi ajándék lehet!
Kökénylikőr 2.:
A kökényt összezúzzuk a magjával egyetemben ( kalapács alapvető), és egy üvegedényben ráöntünk annyi tiszta szeszt, hogy ellepje. Naponta többször rázogatjuk, éppen ezért a konyhában tartjuk legalább egy hónapig. Ezután szűrőpapíron vagy dupla vászondarabon átszűrjük, és hozzáadunk egy fél kg cukorból és egy liter vízből főzött, kihűlt szirupot. Legalább egy hétig állni hagyjuk, utána újra átszűrjük szűrőpapíron vagy dupla vászondarabon, palackozzuk, és minél tovább hagyjuk állni, annál ízletesebb lesz.
Kökénykocsonya
Azonos mennyiségű kökényt és almát ( héjastól, A HÉJA ZSELÉSÍT!)) edénybe helyezünk, kevés vízzel pépszerűvé főzzük. Egy fazékra vászondarabot erősítünk, úgy, hogy közepén mélyedés legyen, ráöntjük a péppé főzött gyümölcsöt a levével együtt, és átcsepegtetjük. A lefolyt levet főzőedénybe tesszük, a kökény súlyával megegyező mennyiségű cukrot hozzáadva tovább forraljuk. A tetejéről a habot közben leszedegetjük. Lassan kocsonyássá fog válni, csak addig ki kell bírni. A kész, még forró kocsonyát üvegekbe töltjük, tetejét tartósítószerrel látjuk el, és kihűlés után celofánnal lezárjuk.
Kökényzselé – jaj, nagyon macerás!
Kell hozzá 1 zacskó zselésítőszer, 1 kg kökény és azonos mennyiségű cukor
Elkészítés így történik:
A kökényt megmossuk és kimagozzuk- ettől macerás. Aki már próbálta, biztos egyetért velem. A kimagozott kökényt felöntjük 2 dl vízzel és forralni kezdjük.
Az első forrás után hozzáadjuk a zselésítőszert és tovább forraljuk. Majd cukorral ízlés szerint édesítjük és még forrón a tiszta üvegekbe öntjük. Végül szárazon kidunsztoljuk.
A kökénylekvár így készül:
Az érett kökényt tisztítsuk meg, majd kevés vizet aláöntve főzzük puhára. Szitán törjük át, lassú tűzön főzzük, állandó kevergetés mellett. Ízlés szerint adjunk hozzá cukrot, mézet vagy esetleg mindkettőt. Ha a gyümölcshúst nem tudjuk teljes egészében kipasszírozni, a visszamaradt pépet engedjük fel kevés vízzel és felforralva újra törjük át a szitán. Üvegekbe töltve hagyjuk kihűlni.
Így készíthetünk kökénybefőttet:
Az arányok a fontosak! Kevesebb kökénnyel is elkészíthetjük! 4 kg dércsípte kökényt megmosunk és szitára téve lecsurgatunk. 2 liter vizet 2 kg cukorral felforralunk, és a forrásban levő szörphöz adjuk a kökényt. Néhány percig közepes tűzön főzzük, majd levéve a tűzhelyről kihűlésig a gyümölcsöt a szörpben hagyjuk. Azután kiszedjük a kökényt, és üvegekbe rakjuk. A szörpöt még egyszer felfőzzük, és kihűlve a kökényre öntjük. A gyümölccsel megtöltött és szörppel felöntött üvegeket tartósítószerrel történő kezelés után lezárjuk, 25 percig hőkezeljük. Kihűlés után hűvös helyen tároljuk.
A kökényszörp receptje:
Ehhez feltesszük főni a kökényt. Annyi víz kell, hogy épp ellepje. Mikor puha passzírozzuk. A magnélküli pépet újra forraljuk vízzel, majd újra átpasszírozzuk. Finom tésztaszűrőn átszűrjük. A leszűrt levet cukorral összeforraljuk. Teatojásban mehet bele csillagánizs, fahéj és szegfűszeg meg kevés citromhéj, citromlé és citromsav is. Végül mehet az üvegekbe.
Mire jó a virága? Ez tavasszal aktuális, de most sem felesleges információ:
A virág forrázata a következőket tudja:
- enyhe hashajtó
- vértisztító
- vizelethajtó
- magas vérnyomást csökkentő
- enyhe fogyasztó étvágycsökkentő hatásánál fogva
Ezt a növényt azoknak javaslom, akiknél ajánlott az anyagcsere fokozása, mert jó vízhajtó, vértisztító és enyhe hashajtó, még gyerekek is használhatják. Érdekes módon a gyümölcse, nagyobb mennyiségben, szorulást okozhat.
Hozzávalók a kökényvirág teához:
kökény virág
víz
méz/ cukor /édesítő temperamentum szerint
citromlé ízlés szerint
Kökényvirág tea elkészítése:
A kökény virágából főzött tea étvágycsökkentő, ezért a fogyókúrázók gyakran élnek vele. A kökény virágát még a teljes kinyílást megelőzően érdemes begyűjteni. Kedvelt módszer a terítős szedés,- Ez azt jelenti, hogy a bokor alá terítőt terít és bottal megveregeti a bokrot a begyűjtő. A terítő tartalmát vászonzsákban hazaviszi és átválogatja. Szárítani kiterített vásznon érdemes.
A virágából készült főzet így készül: két evőkanálnyi szárított növény kerül negyed liter vízbe. Ezt egy percig főzni kell. Ez a tea gyomorgörcsoldó, de például vese és hólyagbántalmakra is ajánlott.
Fáradt lábainknak enyhülést jelent, ha a virágból készített főzethez teszünk egy marék sót, és ebben áztatjuk a meggyötört lábainkat.
Tánczos Erzsébet írása
Forrás:
http://indafoto.hu/tag/k%C3%B6k%C3%A9nyvir%C3%A1g
http://www.femcafe.hu/cikkek/egeszseg/elfeledett-gyogynoveny-kokeny
http://www.gyogynovenyek.net/gyogynovenytar/kokeny.php
http://vajdasaginoiezmegaz.blogspot.hu/2012/01/kokenylikor-es-kokenymartas.html
http://www.femina.hu/fogyokura/beltisztito_anyagcserejavito_hazi_csodaszer_te_probaltad_mar
http://www.receptekonline.hu/kokenyvirag-tea-recept
http://en.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6k%C3%A9ny
http://terebess.hu/tiszaorveny/vadon/kokeny.html