A cseh Szent Vencel napját, szeptember 28-át a magyar néphagyomány összekapcsolta szürettel. Időjárásjósló nap is!
Azt mondják, hogy ahányszor van fagy Vencel nap előtt, annyiszor lesz fagy Jakab napja, május elseje előtt.
Szőlősgazdák patrónusa:
Szeptemberben a szőlősgazdák számára a szüret a legfontosabb, Vencel napján már nyakig benne vannak - vagy éppen ekkor kezdik, ezért ő hozzá folyamodnak a szerencsés szüret érdekében.
A zempléni Tállyán a templomban emlékeztek meg a szent Vencelről, s a nevenapját követő követő vasárnap a róla elnevezett oltárhoz szőlősgazdák járultak, égő fáklyával, gyertyával. Az oltárképet és szobrokat szőlőlevelekkel, fürtökkel díszítik föl.
A szüretről bővebben itt olvashat:
http://netfolk.blog.hu/2012/10/11/erik_a_szolo_hajlik_a_vesszo
Ki volt Vencel?
A csehek első szentje a 10. században élt, és szeptember 28-án szenvedett vértanúságot. A fiatal herceg csupán hét évig uralkodott. Ez idő alatt felvette a kereszténységet, és keresztény hitre akarta téríteni népét. Ez lett a veszte!
A cseh nemesek nem akartak kereszténnyé válni, ezért úgy döntöttek, hogy megölik a fejedelmet és helyére az öccsét, Boleszlávot ültetik. Az álnok kistestvér kapott az alkalmon. A nemesek elfogták és megölték m Vencelt. Boleszláv állítólag idővel megbánta tettét, hiszen neki is része volt bátyja megölésében. Bűnbánatában Boleszláv v vitte véghez Vencel tervét. Megkeresztelkedett és elterjesztette a kereszténységet. Vencel testét pedig átvitette Prágába, az általa alapított Szent Vitus- templomba.
Tánczos Erzsébet írása
Forrás:
http://jelesnapok.oszk.hu/prod/unnep/szent_vencel
http://hu.wikipedia.org/wiki/I._Vencel_cseh_fejedelem
Néprajzi Múzeum oldala