Sándor, József meg Benedek ereszti ki zsákjukból a meleget, de Benedek még a szárnyas rovarokat is. Sándor, és József a néphagyományban nem nagyon kedvelt, mert zsákjukból szabadulva a böjti szeleik szétkócolják a zsúpfedeles háztetőket. Benedek ellenben kedvelt, mert vele a naptár szerint is megjön a tavasz.
Március 21. elvileg a csillagászati tavasz kezdete mikoris a nappalok és az éjszakák hossza az egész földgolyón egyenlő. Innen a neve "napéjegyenlőség". Innentől kezdve a nappalok tovább hosszabbodnak az éjszaka kárára. A tavasz elkezdődik, bármit mutat a hőmérő!
Március 21-e Nursiai Szent Benedeknek, a bencés rendet alapítójának ünnepe s, mely nem véletlenül került a böjti időszakba. Benedek ugyanis egy megközelíthetetlen barlangban remetéskedett, és böjti maradékon élt, amit egy remetetársa eregetett le neki kötélen. Aztán meghalt a segítőkész társ, az ördög pedig, aki igencsak haragudott a szentre, eltörte a harangocskát, amivel a világnak jelt adhatott volna. Benedeket az isteni gondviselés mentette meg az éhenhalástól.
Benedek napján zsírt és fokhagymát szenteltek, melynek azután gyógyító erőt tulajdonítottak. Szeged környékén a Benedek-napon duggatott hagymát Bertalan napján (augusztus 24-én) szedték fel, utána a háztetőre rakták, ahol hét napon át érte a napsugár és hat éjszaka a harmat. Ennek a hagymának a főzetével a betegek fejét és hasát mosogatták. A marhák felfúvódásának gyógyítására is alkalmasnak tartották a Benedek napján vetett hagymát.
Időjárásjóslásra is van adat: a bukovinai székelyek úgy vélték, ha ezen a napon dörög az ég, akkor száraz lesz a nyár. Másutt a három jeles nap együttes megfigyeléséből vontak le következtetéseket: ha ezekben a napokban kisüt a nap, akkor hosszú, meleg nyár várható, ha meg nem , akkor hosszú, lucskos őszre lehet számítani.
Sándor, József, Benedek az új tavasznak, az új élet kezdetének szimbóluma, amikor végérvényesen meghátrál a legyőzhetetlennek tűnő hideg tél, és diadalmaskodik a kikelet. Van okunk örülni!
Tánczos Erzsébet írása
Forrás:
Móser Zoltán:Névviseletek Pro-Print Kiadó, Csíkszereda, 2010
http://network.hu/Kopciherci/blog/zsoka-blogja/sandor_jozsef_benedek_zsakban_hozza_a_meleget-7123
GUZSAL Y AS - Népművészeti és Kézműves Folyóirat
Karácsony Molnár Erika - Tátrai Zsuzsanna: Jeles napok, ünnepi szokások, Mezőgazda Kiadó
http://www.edenkert.hu/upload/2/article/3112/1_original.
http://tudasbazis.sulinet.hu/hu/muveszetek/muveszettortenet/neprajz-unnepek-es-nepszokasok