Netfolk: népművészet, hagyományok

Netfolk: népművészet, hagyományok

Boldogasszony teje, Boldogasszony káposztája,szamárkóró - szép és gyógyerejű

2016. július 14. - netfolk

            mt_1.jpgRégre nyúló  kezdetek:

A máriatövis népies nevei  - Boldogasszony teje, Boldogasszony káposztája, máriabogáncs, pápafű, Szűz Mária teje, Szűz Mária tövise, tarkabogáncs, őszbogáncs, szamárkóró-  egy szép legendára utal.   A történet szerint a levelek fehér  erezete  akkor keletkezett, amikor  Szűz Mária teje ráfröccsent a növényre.  Minden bizonnyal ennek   köszönhetően alkalmazták a tejelválasztás  serkentésére.

mt3.jpg

 

Egy szép dal a megfelelő hangulathoz:

 

A növény minden része ehető, emésztést serkentő, gyógyításra a levelét és az érett termést használják. Levelét szárított formában, magját kipréselve használják.

 mtmag.jpg

A máriatövist már a középkorban is sikerrel használták  epe- és májpanaszok kezelésére, például  Melius Péter Herbáriumában (1578) Boldogasszony tövise néven elsősorban étvágygerjesztő, hasfájást enyhítő, görcsoldó szerként szerepelt.   DE hatásosságáról még régebben  már Dioszkoridész és Plinius is említést tett műveiben.  Úgy erősíti és javítja a máj működését, hogy megakadályozza az ott termelődő és a méregtelenítéshez nélkülözhetetlen aminosav-származék, a glutation kiürülését.

Virág és gyógynövény:

Nem csak bíborlilás virágával díszíti kertünknek, hanem márványozott fehér pettyes leveleivel is. Fűszer és gyógynövény ágyásba, de akár vadvirágos kerti részbe is ültethetjük, ezt a liláskék édeskés illatot árasztó növényt.

 mt2.jpg

A kertben?

A máriatövist  magról  is kerülhet a  kertünkbe. Szerény növény, leginkább a gyengébb talajon érzi jól magát, a „ túl jó dolgában”  inkább a leveleket  növeszti és virágzat lesz kisebb.

 

A máriatövis  a  mi téli hideg időjárásunkat nem tudja a szabadban átvészelni, de ősszel a növény elszórja a magvait, így a kertünkben minden évben lesz máriatövis. A magokat áprilisban és májusban szokták cserépbe vetni,  a palántákat május végétől kiültethetni a szabadba. A magokat és a leveleket július végétől már  lehet szüretelni..

 

Mi van benne?

A leveles hajtást a népi gyógyászat már jó ideje alkalmazza máj-és epepanaszok enyhítésére, ez azonban nem tartalmazza a „ bűvös”  szilimarint.  Azt a máriatövis terméséből nyerik ki.

A  máriatövismag a májtisztítás  leghatásosabb gyógynövénye,   mert     serkenti a májsejtek regenerációját. A termésből készült homeopátiás szerek a máj-és epebetegségeken kívül aranyér-, visszérbántalmak és reumatikus panaszok kezelésére is alkalmasak.

A máriatövis termése legnagyobb  főleg  olajat  meg fehérjét tartalmaz, de  az összefoglaló néven szilimarinnak nevezett vegyületkeverék igazi gyógyír. 

Az emberek méregtelenítő és májvédő funcióját ismerik. Mivel a máj- és epebetegségek legfontosabb gyógynövénye, ezért a májvédő gyógyszerek legfontosabb alapanyagát jelenti. A növény fő hatóanyaga a szilimarin, ami tulajdonképpen egy gyűjtőnév, több hasonló szerkezetű anyag elegye.

 

Hogyan hat? Máriatövis jótékony hatásai

A máriatövist a hozzáértők  társítják például gyermekláncfűvel, fecskefűvel, articsókával...

Levelét és termését  régen tejszaporítóként, köhögés, depresszió, emésztési zavarok, lép-, epehólyag és májbántalmak ellen adták.

A termésből készült homeopátiás szerek a máj-és epebetegségeken túl aranyér-, visszérbántalmak és reumatikus panaszok kezelésére alkalmasak.

Olaja a méregtelenítő folyamatokat támogatja.

  Egyszerűen szólva:  a megszabadít mindenféle lerakódott méregtől.

 8-12 hétig  kúraszerűen használva ajánlott szedni.

 

A népi gyógyászat millió nyűgre alkalmazza:

heveny májgyulladás

idült májgyulladás

májzsugorodással járó betegségek kezelésére

alkoholfogyasztás

vegyszerek és gyógyszerek okozta májkárosodás esetén

zsírmáj kezelésére

stimulálja az epe és epesavak termelését a májban

fokozza a májsejtekben a ribonukleinsav-, illetve fehérjeszintézist

a különböző böjtkúráknál megkönnyíti a méregtelenítést

segíti a gyógyszermaradványok ( gyakorlatilag ezek is mérgek)  kiürítését a szervezetből

általános májtisztítás vagy méregtelenítés alkalmával.

 

 

Máriatövis termés tea  házilag:

1 teáskanálnyit (lehetőleg őrölve) leforrázunk 2 dl vízzel. Negyedóra múlva megszűrjük. Napi három-négy alkalommal étkezések előtt fogyasztunk egy-egy csészét.

 

A Theiss házaspár máj- és epeteája a következőkből áll: gyermekláncfű-gyökér és növény (35 g), máriatövismag (15 g), málnalevél (15 g), ezerjófű (10 g), cickafarkvirág (10 g) útilapuvirág (5 g), angelikagyökér (5 g), boldolevél (5 g). A keverékből naponta legfeljebb 3-4 csészével szabad inni, nehogy túladagoljuk. Fontos az is, hogy a teát mindig étkezések előtt igyuk, mert így a keserű anyagok az üres gyomorra hatnak.

Tánczos Erzsébet

 

http://evgyogynovenye.hu/mariatovis.html

 

http://www.hazipatika.com/taplalkozas/gyogynovenyek/cikkek/eljen_a_mariatovis/20130625091953

 

http://news.kertvarazsmagazin.hu/index.php/gyogynoeveny-abc/1274-a-mariatoevis-gyogynoeveny-termesztese

http://nepgyogyaszat.com/nepgyogyaszat-gyogyirei/mariatovis.html

http://tgy-magazin.hu/betegsegek-a-tol-z-ig/majbetegsegek

https://pt.wikipedia.org/wiki/Ficheiro:Thistle_April_2010-2.jpg

https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1riat%C3%B6vis

http://www.egeszsegtukor.hu/gyogynoveny-lexikon/mariatovis.html

https://www.facebook.com/Milk-Thistle-M%C3%A1riat%C3%B6vis-232098870195340/

http://www.life.hu/ez-zsir/20130704-mariatovis-az-ev-gyogynovenye.html

https://www.amoils.com/health-blog/if-you-are-worried-about-the-state-of-your-liver-could-milk-thistle-help-you/

http://www.valloagnes.hu/content/view/page:Mariatovis-Silybum-marianum/p:123-132-133

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://netfolk.blog.hu/api/trackback/id/tr248890222

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása