Nyelvészeink megállapították, hogy a Dénes utónév görög eredetű, maga a bor és a mámor istenének, Dionüszosznak a nevét rejti.
A népi kalendárium az időjósok figyelmébe ajánlja a napot, mert Dénes névünnepe "megmutatja" a telet. Hogy? Hát így: ha északról fú a szél, és tiszta az ég, és a csillagok is tündökölve ragyognak: szigorú, kemény tél várható. Ha nyugat felől fú a szél, és az ég felhős, akkor enyhe tél, korai tavasz és bő termés lesz a jövő évben.
Szent Dénes vértanú Párizs püspöke volt, a Merovingok, majd Karolingok védőszentje.
Dénes sok embert térített meg. Emiatt szembekerült a pogány papokkal. Végül lefejezték Párizs legmagasabb hegyén, a mai Montmartre-on, amely akkor druida szent hely volt. Legendája szerint, miután lefejezték, Dénes felkapta a fejét, még két mérföldet sétikált, és közben egész úton prédikált. Ahol végül összeesett és meghalt, szentélyt emeltek. Ebből lett később a Saint-Denis-székesegyház, a francia királyok temetkező helye.
Sokszor így, fejével kezében ábrázolják:
A Tizennégy Segítőszent egyike, fejfájósok szokták magukat oltalmába ajánlani -ha levágják már nem fáj?
A történelem folyamán többször felkavarta a kedélyeket a Szent Dénes-kérdés, azaz, hogy ki volt ő valójában.
Dénes meg a medve:
Dénes volt a neve annak az előkelő magyar ifjúnak, aki a mondai hagyomány szerint bekívánkozott Menedékkő középkori karthauzi szerzetesei közé. Mindenki igyekezett erről lebeszélni, ő azonban állhatatos maradt. Alázatosságát próbára tették:ő lett a birkapásztor. Ez a derék Dénes azonban megfelelt a feladatnak. Egy alkalommal az erdőből nagy medve tört elő és több juhot elragadott. Dénes nem tudta juhait megtartani, és ezért büntetést kért a maga számára. Elöljárója azt tanácsolta neki, hogy a medvét a szent engedelmesség nevében szólítsa föl, hogy a nyájat hagyja békén. Így is történt, a medve értett a jó szóból, meghunyászkodott, mire Dénes övével átkötötte és a kolostorhoz vezette. Végül a mackót szabadon engedték , de meghagyták neki, hogy a monostort messzire kerülje el.
Tánczos Erzsébet írása
Forrás:
http://www.katolikus.hu/szentek/szent159.html
http://mek.niif.hu/04600/04657/html/unnepikii0069/unnepikii0069.html