Ki volt Vendel? Miért érdekes nap a mai?
Szent Vendelt a jószágtartó gazdák és a pásztorok védőszentjükként tisztelték, s ennek magyarázata Vendel élettörténetében lelhető fel. Búcsúnap is volt ez a nap, a pásztorok vidám ünnepe.
A legenda szerint ugyanis Vendel ír, más források szerint skót királyfi volt, aki előbb Rómába zarándokolt, ahol remeteként élt. A királyfi koldulással kereste kenyerét. Miután megfeddtek tétlenségéért, Vendel pásztornak szegődött. Szent életmódjának a híre hamar elterjedt. Számos földműves kereste fel, hogy beteg jószágait megáldja. Végül a tholei kolostor apátjának választották és pappá szentelték.
Ez a történet az oka, hogy a pásztorok védőszentje lett Vendel. Szobrokon, képeken jellemzően pásztorként ábrázolják, lábánál kutyával és báránnyal . Ízlések és pofonok, mondhatjuk, de ez a történet sokat lendíthetett a pásztorok identitástudatán. Tisztelete hazánkban a 18. században élte virágkorát. Padányi Biró Márton veszprémi püspök a Sümeg melletti Deákiban kápolnát is építtetett Vendel tiszteletére, ahová e napon az 1755-ben, a marhavész idején körmenetet is vezetett. Egy-egy marhavész után számos községben állítottak Vendel szobrot, mégpedig a falunak azon a részén, ahol az állatok a legelőre jártak. Szent Vendel napját számos községben körmenettel ünnepelték meg. Kivonultak a szobrához, és imádkoztak, hogy a falut megvédje a dögvésztől. Göcsejben ekkor nem fogták be a szarvasmarhát, hogy kár ne essék bennük. Csornán Szent Vendel tiszteletére mondatott mise után hazavitt szenteltvizet a jószág ivóvizébe öntötték, így igyekeztek elérni, hogy Vendel minden bajtól megóvja az állatokat.
Tánczos Erzsébet írása
Forrás:
http://www.magyaralmas.hu/napok/vendel
Szabadfalvi József: A gazdasági év vége és az őszi pásztorünnepek (Műveltség és Hagyomány, 1964); Gulyás Éva: Szent Vendel magyar pásztorviseletben (Élet és Tudomány, 1978. 41. sz.)
http://hu.wikipedia.org/wiki/Szent_Vendel
http://www.katolikus.hu/szentek/1020-445.html