Ki volt Sebestyén?
Császári testőrparancsnok volt, akit keresztény hitvallása eredményeképpen nyíllal végeztek ki.A keresztény ikonográfiában számos szent attribútuma, egyben halálának előidézője a nyíl. Közülük a reneszánsz kedvelt festői témája, Szent Sebestyén személye a legismertebb. Legendája szerint Diocletianus és Maximianus társcsászárok testőrtisztje volt, és hitéért vértanúságot szenvedett. Barbár módon egy karóhoz kötözték és belelőttek egy rakás nyilat.
Kivégzői azt hitték, hogy meghalt a nyilaktól, de Sebestyén még élt és fel is gyógyult, s jelentkezett szolgálatra.
Hitéért másodszor is elítélték, és ekkor halálra botozták.
A középkortól kezdve Sebestyént hívták segítségül járványok idején, mivel ő „feltámadt” a nyilak okozta sebeiből, s a pestist a nyilakkal azonosították. Sebestyén alakja nélkül pestisoszlopot sem igen találunk.
A német hagyományban ezen a napon kezd az életnedv a fában ismét megindulni, most kezdődik tehát a tavaszi megújulás.
Az alábbi német eredetű morbid hiedelemben Sebestyén pusztító démonként jelenik meg: „ha e napon a köd alig ér a fák koronájáig, akkor a halál áldozatait csak(!) a gyerekek közül fogja szedni, és a betegség többnyire gyermekbetegség lészen. Ha azonban felér már az innen látható hegy feléig, akkor leginkább a középkorúak fognak betegeskedni, halni. Végre ha mindent elborít a köd, akkor kivétel nélkül fog pusztulni gyermek, ifjú és agg.”
A németek ezen a napon zsírban kalácsot sütnek, s megeszik, hogy a szél le ne tépje a háztetőt.
Ugyanezen a napon van Fábián napja, ő is a pestisesek védőszentje.
Tánczos Erzsébet
Forrás:
http://jelesnapok.oszk.hu/prod/unnep/szent_sebestyen
http://mek.oszk.hu/04600/04656/html/unnepiki0028/unnepiki0028.html