Míg a nagyfarsang a húsvét előtti időszak felszabadult mulatozásának az ideje, addig a kisfarsang a karácsonyi ünnepkört megelőző mulatozást jelentette. Okot a vidámságra, a szórakozásra a gazdasági év zárása szolgáltatott. A termés betakarítása, az évi földműves munka látható eredményei természetszerűen közösségi szerveződésre, mulatozásokra teremtettek lehetőséget.
Lotz Károly: Mulatozó parasztok
Kisfarsang Mihály-naptól Katalin-napig (szeptember 29. – november 25.) tart.Számos helyen Mihálykor kezdték meg a kukoricatörést, s a Márton-naphoz hasonlóan gazdasági határnap, egyfajta „mini újév” volt, hiszen a gazdasági alkalmazottak, cselédek, pásztorok Szent Mihály napjától Szent Mihály napjáig szerződtek el az ország több vidékén.
Sárközi jegykendő
Kalocsai jegykendő
A legények Mihály napján küldtek jegykendőt a leányoknak. A leánykérésnek kisfarsangkor kellett megtörténnie, így az őszi esküvőt Katalin-napig mag is tarthatták.
A kisfarsang a telet megelőző munkák és azok lezárulásának ideje, advent előtt nem sokkal, Katalin napján (november 25.) ér véget ez az időszak, mulatással, bálokkal. A Katalin-napi bál országszerte elterjedt volt, s divatja napjainkban újraéledt.
Bujáki menyasszony
Aki a kisfarsang alatt nem kelt el, nem nősült meg, már csak a nagyfarsang idején tehette meg.
Torockói pár
Székelyföldön is erre az időszakra esett a szüreti bálok ideje, ahol nem termett szőlő, a pityókát szőlőre cserélve tartottak szüreti bálokat, máshol magát a pityókaszedés befejezését ünnepelték meg, vagy a káposztavágás napját bállal zárták..
Jellegzetes énekük az Ősszel érik babám a fekete szőlő kezdetű dal volt. A káposztavágás ünnepén a Kerek a káposzta, csipkés a levele című dal járta.
A kisfarsangra alapvetően nem jellemző az alakoskodás, de az ekkor tartott tollfosztókon, kukoricahántó munkák helyszínén megjelentek az alakoskodók, s vidították a dolgozókat.
Szerelemi jóslás is kapcsolódott: Katalin napjához: a leányok ágakat tettek vázába, mely karácsonyig kinyílva a szobában, azt jelentették, hogy a következő évben férjhez megy a lány.
Természetesen a kisfarsang nemcsak mulatozást jelentett, ekkor zajlottak a telet megelőző munkák, a tűzifa előkészítése, a kémények kitakarítása, a házban a tatarozási munkák elvégzése, az épületjavítgatások befejezése. Ezeket adventig be kellett fejezni!
A kisfarsang elnevezés a húsvét előtti időszakban is felbukkan: húsvéti böjtöt megelőző utolsó nagy lakoma, a torkoscsütörtök szinonimájaként. A két ünnepnek azonban csak az elnevezése azonos.
Tánczos Erzsébet írása
Forrás:
http://www.szekelyhon.ro/archivum/offline/cikk/166953/kisfarsang-oktober-assziszi-szent-ferenc
http://syriusunio.shp.hu/hpc/web.php?a=syriusunio&o=unnepek___szeptember_P1Wv
http://mek.oszk.hu/02700/02789/html/168.html
http://mek.oszk.hu/04600/04691/html/dtmagynepsz0012.html
http://mek.oszk.hu/04700/04729/html/19.html