Most nézzünk néhány érdekességet – a teljesség igénye nélkül.
Díszítés gombostűfejjel
Szlovákiában, Ausztriában, Lengyelországban, Ukrajnában jellemző ez a technika. Festetlen és megfestett alapra is lehet dolgozni.
Különböző nagyságú gombostűfejekkel viszik fel a forró viaszt a tojás héjára. A gombostűt egy pálcikába kell ütni, így használható eszköz válik belőle.
A gombostűfejjel pöttyből kiinduló vonal írható. A tojás felületéhez érve mindig kicsit el kell húzni a viaszos gombostűt. Ez cseppformát eredményez, de pöttyözhetünk is. Ezekből virágsziromhoz hasonló motívumokat lehet létrehozni, ezek alakítják ki a díszítményt.
A hagyományos írókás mintakincs e módszernél nem jöhet számításba. Hazánkban nem terjedt el.
Gömöri díszítés
Ehhez szép piros tojásokra van szükségünk, erre kerül a viaszolt minta. Íróka helyett azonban fogpiszkálóra van szükség, arra kerül a forró viasz, melyet határozott mozdulattal kell a tojásra felvinni. A pontok és a cseppek a gömöri díszítésen sormintát alkotnak.
Ezután jön a lényeg: a viaszt nem kell leolvasztani, sőt! Aranyporba kell hempergetni a tojást, aztán óvatosan megtörölgetni. Az aranypor csak a viaszra tapad rá, így domború aranyszínű mintázatot kapunk.
Díszítés színezett viasszal
Ugyancsak gombostűfejjel készítik a díszítményt, de nem fehér, hanem színezett viasszal. Egy tojáson akár ötféle színezett viaszt is használnak. A tojást vagy fehéren hagyják vagy egy világos színűre befestik. A díszítményt a viasz színe adja, amely kiemelkedik a felületből.
Ez a díszítő mód szintén nem terjedt el hazánkban.
Bulgáriában készül olyan hímes tojás, hogy a viaszt feketére festik, azzal írnak a fehér tojásra, majd a minták közötti tereket ecsettel befestik. A viaszt nem olvasztják le, így az kontúrt ad a díszítménynek.
Ecsetfestés viaszos lefedéssel
Ez egy baranyai technika. A növényi díszítményt: szegfűt, tulipánt, rózsát, gyöngyvirágot e1őször ecsettel ráfestették a tojásra. Miután a festék megszáradt, a festett helyeket megírták forró viasszal. Ezután került a tojás a festőlébe. Lehetséges, hogy ezt a díszítő módot porcelángyári dolgozók találták ki, a díszek is a porcelánfestés mintakincsébő1 kerültek ki. Így összeötvözték a hagyományos díszítő módot a porcelánfestéssel.
A viaszírásos tojásdíszítő módoknak ezzel a végére értünk. Következő bejegyzésemben az egyéb díszítő módokat foglalom össze.
Tánczos Erzsébet írása
A szöveg és a képek forrása:
Monoriné Rohlik Erzsébet: A varázserejű hímes tojás, Neutron Kft Kiadó, 1990.
Gömöri minta Mosonyi Éva: Hímes tojások című könyvéből- Cser kiadó
Gombostűvel viaszolt tojás: Nemes Hajnal: Népi tojásdíszítés című könyvéből- Cser kiadó
http://mek.oszk.hu/02100/02115/html/img/2-611a.