Kedves Olvasóm!
Ha szereted a netfolk bejegyzéseit, hívj meg egy kávéra, he teheted...
Átvitt értelemben persze.
A netfolk blogot évek óta saját, és talán mások örömére is írom. Most eljött az idő, hogy az olvasó közösséghez forduljak, hogy a blogot a már megszokott színvonalon tudjam a jövőben is írni. Ebben segít, ha havonta egy kávé árával támogatod a blogot. Ezt megteheted ide kattintva: https://www.patreon.com/netfolk
Köszönöm.
Pentekoszte – vagyis ötvenedik: e görög szóból ered a pünkösd szavunk, hiszen pünkösd a húsvét utáni ötvenedik nap. Ezen a napon Jézus Krisztus kiárasztotta a Szentlelket, ezáltal a Szentháromság kinyilatkoztatása teljessé vált.
Szentháromság szobor Budapesten
A pünkösdöt már az ókeresztények – akik pünkösdöt a Húsvét és a húsvéti idő megkoronázásának tekintették –, sőt Mária és az apostolok is ünnepelték. Ám ez az ünnep is – több keresztény ünnephez hasonlóan – a zsidó vallás hagyományaiban gyökerezik. A zsidók a Pészach utáni ötvenedik napon, Savout ünnepén, a Tóra adására emlékeztek és hálát adtak az új kenyérért.
Pünkösd a Szentlélek eljövetelének ünnepe az egyház tanítása szerint. Pünkösd napján hirtelen hatalmas szélrohamhoz hasonló zúgás támadt az égből, amely betöltötte az egész házat, ahol Mária és a tanítványok ültek. Lángnyelvek jelentek meg előttük, amelyek leszálltak mindegyikükre.
Ezután különféle nyelveken kezdtek beszélni. A népek meglepődve vették észre, hogy amit az apostolok beszélnek, ki-ki a maga nyelvén érti. Ekkor sokan megtértek, és belőlük alakultak az első keresztény gyülekezetek. Pünkösd tehát az egyház születésnapja is. Az ünnepről május hónapot pünkösd havának is nevezik.
Néhány gazdasági szokás is kapcsolatos pünkösddel:
Ekkor cselédvásárt tartottak; ezen a napon szedték a báránydézsmát, ekkor kapták a pásztorok a pünkösdi garast.
A pásztorok, gulyások, csikósok, juhászok és kondások megajándékozása sok helyen volt szokásban: élelem- és pénzadományt kaptak minden háztól, ahonnan állatot őriztek. A csordások fonott kalácsot és italt kaptak, néhol mindenki, aki állatok őrzésével foglalkozott kalácsot és bort kapott.
Egyes helyeken pünkösd vasárnapját megelőző este kongóztak a pásztorok , ami egy zajkeltő szokás. Egyes helyeken gulyafordítás kapcsolódott a kongózáshoz: pásztorok, béresek, legények, gyermekek zajongtak. Ostort pattogtattak, kolompoltak, kürtöltek, amíg a jószágok fel nem ébredtek és másik oldalukra fordulva biztosították a termékenységet. A zajkeltés egyrészt a gonosz távoltartására irányul, másrészt az állatszaporulatot biztosító termékenységvarázslás.
A gazdasági jellegű szokások közül sokfelé pünkösdhöz fűződik a pásztorok megajándékozása. A gazdák fonott kaláccsal és itallal kínálták a csordást pünkösd reggelén. Hajdúböszörményben minden pásztor, gulyás, csikós, csordás, juhász és kondás kapott ajándékba kalácsot meg egy liter bort.
Tánczos Erzsébet írása
Forrás:
http://www.mindennapi.hu/cikk/eletmod/tilos-a-szelet-szidni-a-punkosdi-kiralysagban/2011-06-13/3999
http://www.panoramio.com/photo/51133926
http://www.mindmegette.hu/a-gulyas-legendaja-46634
Karácsony Molnár Erika - Tátrai Zsuzsanna: Jeles napok, ünnepi szokások, Mezőgazda Kiadó
http://www.rtlklub.hu/hirek/belfold/cikk/166089
http://sztkereszt.blogspot.hu/2012/05/szentlelek-het-ajandeka.html
http://www.nyugatijelen.com/kronika/csiksomlyoi_bucsu.php
http://mek.niif.hu/02100/02152/html/07/122.html
http://richpoi.com/cikkek/kultura/ma-is-elo-hagyomany-a-majusfa-allitas.html
http://www.meska.hu/Blog/label/hagyomany?p=dHlwZT1tZXNrYSZsYWJlbD1oYWd5b23DoW55
http://szerkeszto.gportal.hu/gindex.php?pg=30284592