Netfolk: népművészet, hagyományok

Netfolk: népművészet, hagyományok

Időjárásjóslás márciusban

2014. március 26. - netfolk

Március régi magyar neve: böjtmás hava. Az elnevezés arra utal, hogy a március a böjt második hónapja. A Kos havának is nevezték, a március 21-éveI kezdődő új csillagászati év első hónapjáról. Az elnevezés a latin Martius hónapnévből ered. Annyit tesz: Mars (Isten) hava.Logikus, hogy  márciusra …

Tovább

A Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti jegyzékén a 16.: Gyékényszövés Tápén

A Szeged melletti Tápé községben nemzedékről nemzedékre száll a gyékényszövés mestersége.  Manapság  háziipari szövetkezetben dolgoznak a tápéi gyékényszövők. Az idősebbek  tanítják az ifjakat, hogy a legkiválóbb darabok hirdessék a tápéiak hírnevét. A tápéi gyékényeladásról a 16. századtól van…

Tovább

Laborfalvi Róza piros-fehér-zöld-sárga-kék kokárdája

Piros-fehér-zöld-sárga-kék kokárda a Nemzeti Színházban

A kokárda szó francia eredetű (cocarde), s szalagrózsa, szalagcsokor jelentéssel bír. Viselése Franciaországból terjedt el, ott a nagy francia forradom idején a forradalmárok három színből álló, nemzetiszínű kokárdát viseltek.  A magyarok piros-fehér-zöld trikolórja…

Tovább

MÁRCIUS – BÖJTMÁS HAVA – KIKELET HAVA

  Március régi magyar neve: böjtmás hava. Az elnevezés arra utal, hogy a március a böjt második hónapja. A Kos havának is nevezték, a III. 21-ével kezdődő új csillagászati év első hónapjáról. Az elnevezés a latin Martius hónapnévből ered. Annyit tesz: Mars (Isten) hava .Logikus, hogy …

Tovább

Nagyböjti ételekről - mert enni folyton kell!

    A hamvazószerdától húsvétvasárnapig tartó időszak a testi-lelki megtisztulás ideje. Hívták negyvenlőbűtnek és egyszerűen bűtnek is. Kezdetben a keresztelésre való felkészülési idő volt, ugyanis az ősegyházban évente mindössze kétszer kereszteltek: húsvétkor és pünkösdkor. A…

Tovább

" Inkább a has fakaggyon, mintsem az étel megmaraggyon!" Tobzódócsütörtök szokásaik

    A hamvazószerda és a nagyböjt első vasárnapja közötti  napoknak semmihét, húshagyóhét, csonkahét volt a neve. A hamvazószerda utáni csütörtököt csonkacsütörtöknek, a Székelyföldön kövércsütörtöknek, zabálócsütörtöknek, torkoscsütörtöknek,…

Tovább
süti beállítások módosítása