Netfolk: népművészet, hagyományok

Netfolk: népművészet, hagyományok

Borica - ... aki nem lép egyszerre...

2014. február 27. - netfolk

Az erdélyi magyarság legdélibb népcsoportja az Olt és a Brassói-havasok közötti Barcaságban él. E polgárosult vidék  főként evangélikus vallású volt , a magyarok  szászokkal és románokkal élnek együtt. Legjelentősebb, különálló csoportjuk a Brassó környéki hétfalusi…

Tovább

A rábavidéki szlovének rönkhúzása Szellemi és Kulturális Örökség Listára került farsangi szokás

  A rönkhúzás hagyománya a farsangi ünnepkörhöz tartozik, jellemzően a rábavidéki szlovének tartották, új elemekkel gazdagítva napjainkban is megrendezik. A farsangi időszakot a falu közössége a szerelem beteljesedése idejének tartotta;  ez volt a házasságkötések leggyakoribb időszaka. Azokban…

Tovább

Dőrejárás - ősi farsangi népszokásunk

  A dőrejárás a Felső-Csallóközben elterjedt farsangi  népszokás. A dőre szó maga bolondozó férfit jelent a csallóközi tájszólásban. Dőrejárás 1930-ban   Főként a   tejfalusi önkéntes tűzoltószervezet  ápolja ezt a  népszokást, melyet a fa­lu la­kói…

Tovább

A Szellemi és Kulturális Örökség Listán 10.: Tikverőzés Mohán - maszkos, alakoskodó, farsangi szokás

A mohai tikverőzés a magyar nyelvterület más farsangi szokásaihoz hasonlóan alakoskodással, termékenység-varázslással és adománygyűjtéssel kísért játék, amely a farsangi időszakot lezáró jellegzetes szokások sorába tartozik. A szokás egyes mozzanatai kapcsolódnak egy tyúkverőnek nevezett…

Tovább

A Szellemi és Kulturális Örökség Listán 10.: Tikverőzés Mohán - maszkos, alakoskodó, farsangi szokás

  A mohai tikverőzés a magyar nyelvterület más farsangi szokásaihoz hasonlóan alakoskodással, termékenység-varázslással és adománygyűjtéssel kísért játék, amely a farsangi időszakot lezáró jellegzetes szokások sorába tartozik.   A szokás egyes mozzanatai kapcsolódnak…

Tovább

A XVIII. Csángó Bál - összetartozás és felszabadult öröm

 A nemzeti összetartozás ápolása mindannyiunk feladata, megőrzéséhez ragaszkodnunk kell −  e szavakkal nyitotta meg Balog Zoltán a XVIII. Csángó Bált a Petőfi Csarnokban. Az emberi erőforrások minisztere hozzátette: az idén „ nagykorúvá vált” bál a felszabaduló öröm…

Tovább

Bálintokról, szerelemről és egyéb nyavalyákról

A Bálint-napi szokások eredete bizonytalan. Lehetséges, hogy az egyház egy pogány ünnep közelébe egy fontos keresztény napot, így „ keresztelve meg” az ősi ünnepet.. A római tavaszkezdet, a megtisztulás ünnepe volt a Lupercalia ugyanis ekkor volt. Aki keres,talál is…

Tovább

Vándorlegény a Hagyományok Házában

  Ki vagy mi a címben említett Vándorlegény? Egy rangos kézműves pályázat a fiatalok számára, mely már tizedik alkalommal került kihirdetésre. Lerántom a rejtélyről a leplet: az Országos Ifjúsági Népi Kézműves Pályázat Vándorlegény című kiállítását tekinthetik…

Tovább

Tuskóhózás, állakodalom,áltemetés, bikaütés és más farsangi játékok

  Farsangi játékok bőven vannak/ voltak, persze nem minden tájégységben dívott mind, hiszen a farsang farka volt a játékok, a mulatság intenzív része. Ismerjünk meg néhányat: A farsangi alakoskodás Magyarországon már legalább hatszáz éves hagyomány. Legjellemzőbb vonása, hogy a hétköznapi…

Tovább

Dömötör Gergely gazda életre keltette őseink márc italát

  Dömötör Gergely őstermelő, aranykalászos gazda  kísérletezte ki a régi-régi  márc ital alapján a  Márcz - Kóstolj bele a múltba!”  nevű üdítőt. A mosolygós fiatalember szerényen, de készségesen meséli el hogyan keltette életre őseink kedvelt, de elfeledett…

Tovább
süti beállítások módosítása